Systemy inteligentnego domu to rozwiązania, które z roku na rok zyskują na popularności. Są to budynki posiadające innowacyjne technologie oraz systemy wpływające na wygodę oraz bezpieczeństwo domowników. Koncepcja inteligentnego budynku oparta jest na zagwarantowaniu mieszkańcom jak największego komfortu, poprzez wyposażenie domu w zintegrowane systemy automatyki, umożliwiające sterowanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w sposób oszczędny i wydajny.

Z kolei właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja grzewcza musi więc dostosowywać rytm swojej pracy do upodobań i rytmu życia domowników. Niestety, najbardziej powszechne do tej pory systemy grzewcze posiadają znaczne wady, nie wspominając przy tym o niekorzystnej dla zdrowia cyrkulacji powietrza ze wszystkimi zanieczyszczeniami. A przecież ogrzewanie domu ma dawać użytkownikowi komfort najwyższy z możliwych, zapewniając równocześnie niezawodność pracy systemu oraz, co warto podkreślić, ciekawą estetykę i nie ograniczony design.

Aktualne trendy w ogrzewaniu, to stałe poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych, przyjaznych dla środowiska naturalnego, jak również kompleksowych – z możliwością modułowej rozbudowy instalacji grzewczej w zależności od potrzeb. Jednym z takich rozwiązań jest proponowane przez naszą Firmę rozwiązanie – Walltherm, czyli inteligentne rozwiązania termiczne. Jest to system ogrzewania powierzchniowego, który zużywa mniej energii i jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Ogrzewanie ścienne było już znane w starożytnym Rzymie, którego mieszkańcy ogrzewali się ciepłym powietrzem z ognisk, które rozprzestrzeniało się za pomocą specjalnych kanałów wewnątrz murów ówczesnych budynków. Ewolucja ogrzewania pomieszczeń w pewnym momencie opierała się na technologiach ukierunkowanych na ogrzewanie powietrza poprzez konwekcję, czyli stosunkowo prosty proces ogrzewania, opierający sią na użyciu tzw. grzejników konwekcyjnych. Rynek mieszkaniowy początkowo oczarowany był grzejnikami płytowymi, które poprzez konwektory wewnętrzne szybko ogrzewały powietrze w zamieszkałych pomieszczeniach. Niestety, nie tylko szybko się nagrzewały, ale i też szybko schładzały, co w połączeniu z małą estetyką i wysokimi kosztami eksploatacji, szybko stało się „solą w oku” użytkowników.

Dlatego przyszłość należy do rozwiązań grzewczych opartych na systemach płaszczyznowych, które są zarówno tanie w eksploatacji, jak i również przyjazne środowisku. Dzięki takim rozwiązaniom uzyskujemy komfort cieplny w pomieszczeniach przy małym nakładzie kosztów (bardziej ekonomiczny sposób ogrzewania od tradycyjnych) oraz nakładach związanych z zakupem i montażem całego systemu.

Cała innowacyjność systemu Walltherm opiera się na konstrukcji termicznej do ogrzewania i chłodzenia w ramach tego samego systemu w zależności od pogody i pory roku, bez konieczności zmiany systemu operacyjnego wewnątrz ścian.  Opiera on swoje działania na zasadzie HEALTHY, dostosowując się do społeczeństwa, w którym jest tak wielu alergików i osób chorych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Oczywiście stanowi też pole do popisu dla specjalistów od aranżacji wnętrz. Dodatkowo, system Walltherm jest kompatybilny z urządzaniami smart, by każdy mógł się cieszyć możliwością zdalnego sterowania ogrzewaniem. No i co najważniejsze, kiedy nie będziemy chcieli już używać tej formy ogrzewania, dokonamy bezproblemowego recyklingu całego systemu.

Reasumując zastosowanie takiego rozwiązania zwiększa komfort użytkowników, a z ekonomicznego punktu widzenia, poprzez oszczędność energii i miejsca, powoduje mniejsze koszty i lepsze warunki przestrzenne do życia. By móc poczuć i cieszyć się takim komfortem nie trzeba dysponować dużymi nakładami finansowymi, a szybki montaż, połączony z niezawodnością i prostą obsługą, czyni ten system niezwykle wygodnym i praktyczny.

Dr. Michał Igielski

Share This