Uwielbiamy wygrzewać się „na słońcu”, spędzać czas przy bezchmurnym niebie w otoczeniu przyrody. Lubimy też podczas mroźnych zimowych dni oblewać się ciepłymi promieniami słońca. Jednym słowem – czerpać energię z natury.

A teraz, jak to się ma do ogrzewania? Co jest wspólnym mianownikiem? Odpowiedź jest prosta-promieniowanie cieplne (https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_cieplne ) , elektromagnetyczne !

Postęp technologiczny przyniósł ze sobą wiele zmian, dzięki którym  możemy wykorzystać nowoczesne systemy niskotemperaturowe do ogrzewania i  schładzania naszych pomieszczeń w zależności od pory roku ,czy też naszych potrzeb. Do tej pory szliśmy na skróty montując systemy konwekcyjne, które z jednej strony oferowały pozornie „tanie ciepło” a z drugiej, pogłębiały choroby współczesnej cywilizacji ( alergie, migreny…. I inne).

Co to jest komfort termiczny?

Najprościej mówiąc jest to „stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny) .

W odniesieniu do definicji odpowiedzmy sami sobie na  pytanie, czy systemy konwekcyjne są w stanie spełnić taki warunek? Nie! Oferowane przez wiele lat systemy ogrzewania konwekcyjnego ( tradycyjne grzejniki) nie są w stanie zapewnić nam komfortu cieplnego. Owszem , nagrzewają nas, a w szczególności  nasze górne części ciała, wysuszają w sposób nadmierny powietrze powodują , że z cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu krąży kurz oraz wszystko to co mu towarzyszy. Działanie systemu konwekcyjnego  najprościej zobrazuje  rysunek poniżej, gdzie ciepło w strumieniu powietrza migruje do górnej części pomieszczenia jednocześnie zasysając z dolnej powietrze zimne.

 

Jak uzyskać komfort termiczny?

Sprawa jest banalnie prosta , należy zastosować ogrzewanie płaszczyznowe. To od Ciebie będzie zależało jaki rodzaj ogrzewania płaszczyznowego wybierzesz. Wpływ na to z pewnością będzie miało rozmieszczenie mebli przy ścianach i ich wysokość, ilość okien w pomieszczeniu oraz rodzaj wykończenia podłogi i najważniejsze – funkcje, które będą obsługiwane przez system ( instalacje płaszczyznowe mogą pełnić funkcję grzania i chłodzenia).

Jaka temperatura w pomieszczeniu  jest komfortowa najlepiej zobrazuje poniższy  Wykres Köeniga 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu ogrzewania płaszczyznowego?

Przy wyborze systemu ogrzewania warto jest zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, jakie powinien spełniać system:

  1. Zakres pełnienia funkcji ( grzanie , chłodzenie – grzania)
  2. Prostota, szybkość montażu
  3. Ekonomiczność i efektywność systemu
  4. Trwałość
  5. Uniwersalność systemu ( montaż na mokro i sucho)

 

  1. Zakres pełnienia funkcji ( grzanie , chłodzenie – grzania)

Najpopularniejszym schematem jest system hybrydowy, w którym wykorzystujemy w zależności od przeznaczenia pomieszczeń, czy możliwości aranżacyjnych: system podłogowy i ścienny lub sufitowy.

W takiej sytuacji możemy  wykorzystać na ścianie i suficie możliwość grzania i chłodzenia , a na podłodze grzania.

  1. Prostota, szybkość montażu

Na rynku istnieje wiele systemów ściennych. Najprostsze z nich, to rura pex rozłożona na całych powierzchniach ścian. Kłopotliwa w tym rozwiązaniu jest konieczność zastosowania specjalnych siatek zabezpieczających tynk przed pękaniem i fakt, iż stosuje się go tylko na dużych powierzchniach.

 

Innym systemem są radiatory fazowe, które stosuje się wyłącznie na ścianach o małych skosach. Nie dają one możliwości wykorzystania  do chłodzenia. Nie montuje się ich na sufitach.

 

Jeszcze innym systemem są instalacje dedykowane do montażu ściennego, czy sufitowego. Podam  przykład systemu Walltherm, który dzięki elastyczności rury możemy montować w ograniczonych przestrzeniach dowolnie go zagęszczając. Przystosowany jest do montażu sufitowego , ściennego, podłogowego oraz w formie dekoracyjnych paneli.

Montaż systemu Walltherm  na mokro nie wymaga specjalnych siatek wzmacniających strukturę tynku.

 

  1. Ekonomiczność i efektywność systemu

Pod kontem ekonomicznym możemy podzielić systemy na takie, które  mają dużą pojemność wodną systemu ( rury Pex) i małą pojemność. Ma to zasadnicze znaczenie w perspektywie kosztów eksploatacji.

Drugim czynnikiem jest moc grzewcza . Od tego parametru zależy, czy wszystkie ściany będą obłożone rurami,  czy też  panele będą znajdowały się tylko w kilku wybranych miejscach na ścianie lub  tylko w suficie.

System Walltherm wyraźnie wybija się pod tym kontem na tle konkurencji. Posiada niebywale dużą moc grzewczą  przy  bardzo niskiej pojemności wodnej ( jeden panel ma pojemność dwóch szklanek wody).

 

  1. Trwałość

Wiadomo, że żyć wiecznie nie będziemy. Mimo wszystko warto jest też zwrócić uwagę na długowieczność systemu oraz na  możliwość ingerencji w system podczas jego eksploatacji – jeżeli dojdzie do jego awarii to, czy jej naprawa jest możliwa a jak tak, to jakie za sobą niesie nagłady pracy.

 

  1. Uniwersalność systemu ( montaż na mokro i sucho)

Jeden system a wiele możliwości. Często się zdarza, że  część obiektu ( poziom -1 ; 1) jest wykonana metodą tradycyjną (  murowaną), a pozostałe  piętra i poddasze w technologii lekkiej. Warto jest wtedy zwrócić uwagę na ujednolicenie instalacji montując jeden system spełniający często wyśrubowane oczekiwania inwestora.

Wnioski

Decydując się na montaż ogrzewania w systemie Walltherm, uzyskujesz produkt , który jest kompatybilny z  każdą instalacją doprowadzającą czynnik grzewczy. Wnętrza, w  których przebywanie  jest odpoczynkiem, zapewniające komfort termiczny wszystkim użytkownikom. Radość, z tworzenia dowolnej aranżacji wnętrz. Otoczony będziesz środowiskiem, które jest przyjazne nie tylko dla alergików ,chrakteryzujące się ujemną jonizacją powietrza.

Jeden system , który jest bardzo tani w eksploatacji, współpracujący z każdym źródłem ciepła ( preferowane są rewersyjne pompy ciepła) .

System Walltherm jest hybrydą , dającą zimą ciepło a latem oferującą przyjemny chłód bez dodatkowych instalacji klimatyzacji.

 

mgr inż. Andrzej Bobrowski

 

Share This